Ако нема по аптеките – Направете сами гел за дезинфекција на рацете

Ако нема по аптеките – Направете сами гел за дезинфекција на рацете

Многу е важно при Корона пандемијата да одржуваме хигиена, да миеме раце и да ги дезинфицираме, кога излегуваме да носиме маска и ракавици.Можете сами да си направите средство за дезинфекција на рацете, ако нема во аптеките.

Ви требаат:

Состојки:

  • 6 лажици алкохол
  • 2 лажици алое вера гел
  • 1 лажица глицерин
  • 1 лажица масло

 

Се ставаат сите состојки заедно во шише, убаво се протресува, а по желба може внатре да си ставите и неколку капки етерично масло.

Супер е за дезинфекција, иако и покрај ова редовно треба да се мијат раце.

Најубаво е да се измијат, па да се стави од средството.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

singlepost_text