Брзи и посни погачи од 4 состојки

Брзи и посни погачи од 4 состојки

Направете вкусни и посни погачи.

Состојки:

  • 300 мл. вода
  • ½ кеси квасец
  • 1 лажиче сол
  • 500 гр. брашно и масло по потреба

Подготовка:

  1. Се става брашно со сол и квасец во сад и се меша, па се додава полека млака вода и се меси тесто, кое потоа се покрива со крпа и се остава да нарасне.
  2. Се развлекува и се вадат кругови кои се пржат на масло, па се ставаат на салфета да впие.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт