Совршен појадок, крцкаат во уста: Крцкави лепињи

Совршен појадок, крцкаат во уста: Крцкави лепињи

Крцкави и вкусни лепињи:

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 1 лажиче прашок за пециво
  • 1 лажиче сол
  • 200 мл вода
  • 2 лажици маслиново масло

Подготовка:

  1. Во сад се ставаат брашното и водата, па сите останати состојки и се замесува тесто.
  2. Се витка тестото во проѕирна фолија и се остава еден час.
  3. Се дели на 6-7 топчиња, па на подлого се развлекува секоја топка и се печат на масло во тава. Откако ќе се појават меурчиња, се вртат лепињите и се печат уште кратко од другата страна.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен