Овие три работи моментално ќе го зајакнат вашиот имунитет: Внесувајте ги и сочувајте го своето здравје

Овие три работи моментално ќе го зајакнат вашиот имунитет: Внесувајте ги и сочувајте го своето здравје

Со корегирање на исхраната и поголем внес здрави нутриенти го подобрувате вашиот одбранбен механизам од напади на бактерии и вируси.За подигнување на имунитетот, зајакнете го внесот на антиоксиданти. Витаминот Ц и цинкот делуваат превентивно. Селенот е исто така елемент во борба портив настинка, но и низа други заболувања.

Витаминот Ц обично се наоѓа во намирници, како пиперка, домат, брокули, јаболка, па дури и компир.

Со цинк се богати намирниците како грав, печурки…додека рибата, јајцата, црвеното месо изобилуваат со селен.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт