Меки и воздушести кифлички со фил – Ви требаат 45 минути

Меки и воздушести кифлички со фил – Ви требаат 45 минути

Направете вкусни кифлички.

Состојки:

 • 1 кесе квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 200 мл. млеко
 • 1 јајце
 • 200 гр. маст
 • 1 лажиче сол
 • 700 гр. брашно
 • 3 јајца  и 250 гр. сирење

Подготовка:

 1. Се загрева млеко и се раствара квасец во него со шеќер и малку брашно.
 2. Се активира и за тоа време се сее брашното.
 3. Се додава потоа во брашното, се става сол и јајце и маст.
 4. Се меси тесто и се остава со крпа да нарасне.
 5. По 15 минути се развлекува, се сечат триаголници и се става фил од матени јајца со сирење, па се виткаат кифли.
 6. Се редат на плех со хартија и се премачкуваат со жолчка, се става сусам и се печат на загреана рерна на 180 степени околу 25 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен