Протеински плочки со авокадо и банана

Протеински плочки со авокадо и банана

Вкусни протеински плочки.

Состојки:

 • 2 авокадо
 • 2 јајца
 • 2 лажици ситно сирење
 • ½ лажички стевија
 • 2 банани
 • 50 гр. црно чоколадо
 • 1 кесе ванила

Подготовка:

 1. Се лупат авокадото и една банана и се ставаат во сад.
 2. Се додаваат јајца и стевија како и кесе ванила со сирењето.
 3. Се пасира.
 4. Се сече чоколадото на мали коцки и се става.
 5. Се меша и се става во плех смесата со хартија за печење, се рамни и се ства горе бананата која остана сечена на кругови.
 6. Се печат на 200 степени 15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text