Како се чува босилек – Вака ќе остане свеж долго време

Како се чува босилек – Вака ќе остане свеж долго време

Босилекот е здрава и вкусна намирница со многу витамини Ц, А и К во себе.Свеж е отприлика четири дена, ако се чува во чаша вода.

Се става и во чиста кесе но во ладилник.

Друга варијанта е да се исече и стави во тегла со маслиново масло.

Едно лажиче потоа ви е доволно за вкусно јадење.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text