Домашни уштипци – Готови за миг

Домашни уштипци – Готови за миг

Направете вкусни уштипци готови за миг.

Состојки:

  • 1 јајце
  • 200 гр брашно
  • ½ кеси прашок з апециво
  • малку сол
  • 1,5 дл јогурт
  • масло

Подготовка:

  1. Се мати јајцето со јогуртот во сад, се става сол и брашко, заедно со прашокот з апециво.
  2. Се загрева маслото на тава, па од тестото се вадат топчиња и се пржат од двете страни.
  3. Се вадат и се ставаат на хартија да ја впие маснотијата.
  4. Совршени се за со ајвар и сирење.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт