Што да јадете при гастрит – Кои намирници задолжително се избегнуваат?

Што да јадете при гастрит – Кои намирници задолжително се избегнуваат?

При гастритис треба да се јаде одреден вид на храна.

Јадете повеќе пати на ден, но мали порции.

Јадете јаболки, портокали, круши и кајсии, јадете сливи.

Може да јадете и зеленчук кој не е многу кисел како компир и цвекло, а избегнувајте домати.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути со лубеница

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

singlepost_text