Пилешки филети во пивско тесто

Пилешки филети во пивско тесто

Вкусни пилешки филети во пивско тесто – идеален оброк!

Состојки:

 • 200 гр оштро брашно
 • 2 јајца
 • 300 мл пиво
 • 1 лажица мешавина од зачини
 • 600 гр пилешки филети

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад измешајте разматени јајца, брашно, зачини и пиво. Смесата оставете ја десетина минути.

   

 2. Пилешките филети исечкајте ги на стапчиња, па потопете ги во смесата за панирање и пржете.

   

 3. Префрлете ги на хартиени салфети, а потоа послужете со салата по желба и тартар сос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text