Брз колач со кремаст фил

Брз колач со кремаст фил

Направете си супер лесен колач.

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 2 шолји шеќер
 • пола шолја какао
 • 2 лажички сода
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • ½ лажички сол
 • 2 јајца
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја млеко
 • 1 шолја врела вода

Фил:

 • 115 гр. путер
 • ¼ шолји какао
 • 2 шолји шеќер во прав
 • 1,5 лажички ванила
 • 3-4 лажици млеко

 

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 180 степени и се спрема плех за колачот.
 2. Се мешаат брашно и шеќер, па какао и сода, се додава прашок за епциво и сол.
 3. Потоа се ставаат јајца со масло и млеко, вода и се меша.
 4. Се става масло на плех и се пече кората околу 40 минути.
 5. Се спрема фил.
 6. Се мати путерот додека не стане кремаст и се додаваат сите други состојки.
 7. Се премачкува колачот.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки