Домашна проја со сирење и блитва

Домашна проја со сирење и блитва

Направете брз појадок или вечера.

Состојки:

 • 2 парчиња блитва
 • 2 јајца
 • 120 гр. брашно
 • 200 мл. јогурт
 • 100 гр. сирење
 • 50 мл. масло
 • ½ прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се матат јајца, се додава брашно.
 2. Се става прашок за пециво, јогурт, па масло.
 3. Се става ситнето сирење, убаво измиена и исечена блитва.
 4. Се става сол, се меша и става во плех.
 5. Се пече на 200 степени на загреана рерна.
 6. Печете 45 минути.
 7. Горе може да си ставите сусам по избор.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула