Бел колач со мак

Бел колач со мак

Рецепт за неодолив бел колач со мак.

Состојки:

 • 2 чаши шеќер
 • 3 чаши брашно
 • прашок за печиво
 • 50 гр мак
 • 1/2 чаша масло
 • 2 чаши млеко
 • малку шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте и соединете ги сувите состојки, а потоа додајте млеко и масло, па смесата добро разматете ја.

   

 2. Ставете во намастен плех и печете во претходно загреана рерна да порумени.

   

 3. Кога колачот ќе биде печен, обилно посипете го со шеќер во прав. Откако ќе се излади, колачот исечкајте го и послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text