Салата со туна и авокадо

Салата со туна и авокадо

Направете совршена салата со авокадо.

Состојки:

 • 3 конзерви туна
 • 1 краставица
 • 1 авокадо
 • 2 лажици ситнет лук
 • ¼ шолји магдонос сечен
 • 2 лажици лимонов сок
 • ½ лажички чили во прав
 • ¼ шолји маслиново масло
 • сол и бибер по вкус

Подготовка:

 1. Се цеди туната, се става во сад со сечена и лупена краставица, со сечено авокадо, лук и магдонос.
 2. Се меша во друг сад лимонов сок со маслиново масло, со зачини и малку чили, се става преку салатата.
 3. Се меша и служи.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

 

singlepost_text