Вкусна пита полна кашкавал и тиквички

Вкусна пита полна кашкавал и тиквички

Направете вкусна пита со тиквички која мами со вкусот.

Состојки:

 • 500 гр. тиквички
 • 200 гр. кашкавал
 • 100 гр. лебни трошки
 • 150 гр. брашно
 • ½ кеси прашок за пециво
 • 4 јајца
 • 150 мл. јогурт

Подготовка:

 1. Се рендаат и посолуваат тиквичките и се оставаат десетина минути да пуштат вода.
 2. Се цедат потоа од водата.
 3. Се мешаат лебните торшки со брашното и прашок за пециво.
 4. Се ренда кашкавалот и се додаваат тиквичките и се додаваат матените јајца со јогурт и масло, па смесата од брашно и лебни трошки.
 5. Се става сол по желба.
 6. Се загрева рерна на 200 степени и се зема плех со димензии 23-24 сантиметри.
 7. Се става смесата и се пече на 200 степени околу половина час.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text