Котлети со сенф

Котлети со сенф

Вкусни јагнешки котлети со сос од сенф.

Состојки:

 • 4 јагнешки котлети
 • 2 лажици естрагон сенф
 • малку маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • малку месна супа
 • 30 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Котлетите пропржете ги на маслиново масло, па посолете и побиберете од двете страни.

   

 2. Извадете ги котлетите на топло, одлијте го вишокот маснотии и во истиот сад ставете малку месна супа и почекајте да зоврие. Додајте естрагон сенф и на крај парчиња ладен путер за сосот да се поврзе.

   

 3. Прелијте ги котлетите и послужете со варен компир и салата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text