Универзално тесто за вафли – Омилениот десерт на сите генерации

Универзално тесто за вафли – Омилениот десерт на сите генерации

Направете универзално тесто за вафли.

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 1 2/3 шолји млеко
 • 1/3 шолји масло
 • 2 лажици шеќер
 • ½ лажички сол
 • 1 лажиче ванила
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 2 јајца

Подготовка:

 1. Се мешаат заедно сите суви состојки.
 2. Се мешаат јајца одвоено со млеко и масло.
 3. Се мешаат со сувите состојки.
 4. Се печат вафли и се полнат и декорираат по избор.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text