Домот ќе замириса од рано наутро: Мафини со фета и маслинки

Домот ќе замириса од рано наутро: Мафини со фета и маслинки

Направете вкусен појадок.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 4 дл. јогурт
 • 1 дл. масло
 • 1 прашок за пециво
 • 200 гр. пршута сечена
 • 200 гр. фета
 • 50 гр. сечени маслинки
 • 2 ½ чаши брашно

Подготовка:

 1. Се рони фета сирењето и се додаваат јајца, па сечена пршута и прашок за пециво, сечени маслинки и масло, па полека се става јогурт.
 2. Се додава брашно додека силно се меша.
 3. Се загрева рерната на 200 степени и се става тестото во калапи за мафини.
 4. Се печат додека не поруменат.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате