Стапчиња полни кашкавал

Стапчиња полни кашкавал

Направете вкусни стапчиња со кашкавал.

Состојки:

 • 250 гр. брашно
 • 150 гр. кашкавал
 • 120 гр. ладен маргарин
 • 2 јајца
 • 2 лажици ладна вода
 • сусам и сол

Подготовка:

 1. Се ренда кашкавал и се додава брашно, се става и маргарин и се меша, се ставаат две жолчки и вода, па се става сол и се меси тесто.
 2. Се дели на два дела и се премачкуваат со белките кои останаа и се става сусам.
 3. Се ставаат во фолија и во ладилник еден час.
 4. Се сече потоа ладното тесто на стапчиња.
 5. Се ставаат во тепсија исо хартија и се печат на 180 степени додека поруменат.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

singlepost_text