Грчка пита без месење и кора

Грчка пита без месење и кора

Направете грчка пита без кора.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 прстофат сол
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја млеко
 • 250 гр. сирење
 • 1 лажиче сода
 • 2 шолји брашно
 • 1 лажиче оригано
 • 1 прстофат бибер

Подготовка:

 1. Се матат јајца со сол се става млако млеко и се става масло.
 2. Додајте 200 грама сирење и мешајте.
 3. Се става сода со малку оцет колку да нарасне и се додава.
 4. Се додава и брашното со оригано и бибер и се меша.
 5. Се става во плех смесата со хартија и се става останатото сирење горе, се пече на 180 степени додека не порумени убаво.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината