Зимски компир – Деликатес на трпеза

Зимски компир – Деликатес на трпеза

Направете компир на зимски начин.

Состојки:

 • 700 гр. компир
 • 2-3 лажици масло
 • 150 гр. сувомеснато
 • 1 кромид
 • 1 кесе супа од печурки
 • 8 дл. вода
 • 2 дл. млеко
 • сол

Подготовка:

 1. Се мие и се сече лупениот компир, па се намастува тепсија и се става компирот со парчиња маргарин по него.
 2. Се става на 200 степени да се пече половина час да омекне.
 3. При тоа, се меша еднаш, два пати додека се пече.
 4. Се вари супата според упатството( со вода и млеко) и се сече ситно кромидот.
 5. Се сече и сувомеснатото.
 6. Се вади компирот и се става горе супата и сувомеснатото со кромид.
 7. Се пече додека целосно не омекне.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

 

 

 

 

 

singlepost_text