Обланди со два фила – Брз рецепт за секоја пригода

Обланди со два фила – Брз рецепт за секоја пригода

Направете обланди кои се брзи а со два фила.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 150 гр. шеќер
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 100 гр. маргарин
 • 100 гр. мелени ореви
 • 1 кесе ванилин шеќер
 • желе или суво овошје по желба
 • 100 мл. вода
 • 150 гр. шеќер
 • 170 гр. мелени бисквити
 • 50 гр. маргарин
 • 3 листа обланда

Подготовка:

 1. Се топат јајцата на пареа со шеќерот и се додава чоколадо кршено на коцки и маргарин, се меша се заедно.
 2. Се додаваат мелени ореви, ванилин шеќер и по желба сечено желе и суво овошје.
 3. Се става смесата на лист обланда и врз неа друг лист обланда.
 4. Се варат водата и шеќерот и кога малку ќе згуснат се става маргарин.
 5. Се меша, па се додаваат и мелените бисквити, а може да додадете и арома на лешник.
 6. Се става врз вториот лист обланда смесата и се става трет лист обланда горе.
 7. Се лади преку ноќ и се сече.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

 

singlepost_text