Повкусни од пекара: Домашни переци

Повкусни од пекара: Домашни переци

Направете переци во вашиот дом.

Состојки:

 • 4 ½ шолји брашно
 • 1 ½ шолји вода
 • 50 гр. топен маргарин
 • 1 квасец кесе
 • 2 лажички сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 жолчка
 • 1 лажица вода
 • 2 л. вода
 • 5 лажици сода

Подготовка:

 1. Се меша брашното со квасец, сол и шеќер и стопен путер.
 2. Се става млака вода и се меси тесто.
 3. Се остава еден час.
 4. Се премесува и се дели на осум дела.
 5. Се развлекуваат, се прави трака и переци.
 6. Се варат во вода со сода 30 секунди.
 7. Се премачкуваат потоа со жолчка со вода и сол.
 8. Се печат на плех во рерна на 230 степени 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула