Грисини за појадок, вечера или ужина за работа

Грисини за појадок, вечера или ужина за работа

Направете совршени грисини за појадок, мезе, вечера или ужина на работа.

Состојки:

  • 250 гр. маст
  • 1 шолја кисело млеко
  • 1 жолчка
  • 1 лажиче сода
  • 100 гр. рендано сирење
  • брашно колку впие

 

Подготовка:

  1. Се меси тврдо тесто, се додава брашно колку ќе впие.
  2. Се прави кора и се премачкува со две матени белки, се ставаат по желба ореви или сусам и се сечат траки.
  3. Се печат на 180 степени да добијат златна боја.

 

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text