Сочни и неодоливи мафини со мак

Сочни и неодоливи мафини со мак

Брзо и лесно направете вкусен десерт…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 2 шолји шеќер
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја јогурт
 • 2 шолји брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 лимон
 • 2-3 лажици мелен мак

Начин на подготовка:

 1. Во сад ставете ги сувите состојки. Со лажица разматете јајца со масло и јогурт па додајте брашно. Измешајте, да нема грутки, па наполнете калапи за мафини.

   

 2. Печете на умерена температура додека не попримат убава боја.

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text