Бомбици со кафе и бело чоколадо

Бомбици со кафе и бело чоколадо

Направете вкусни бомбици со варено кафе и бело чоколадо.

Состојки:

  • 1 мала шолја сварено црно кафе
  • 250 гр. мелени бисквити
  • 250 гр. кокос
  • 250 гр. шеќер
  • 200 гр. бело чоколадо
  • 100 гр. црно чоколадо
  • 5 лажици масло

Подготовка.

  1. Се ставаат во сад мелените бисквити со кокос и шеќер и се додава мала шолја сварено кафе.
  2. Се меси тесто, се прават топчиња и се оставаат да се стврднат, па се ставаат во бело чоколадо кое ќе го растопите со масло, а горе се шараат со темно чоколадо или обратно.
  3. Се ладат и служат.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text