Рецепт за украси за славски колач – Плус правило кога се ставаат на него

Рецепт за украси за славски колач – Плус правило кога се ставаат на него

Славскиот колач има посебно место кај десертите, а ова е рецепт за најубави украси за него.

Состојки:

  • 110 гр. брашно
  • 2 лажички сол
  • 2 лажички густин
  • 0,1 до 0,2 дл. вода
  • проѕирна фолија

Подготовка:

  1. Сите состојки се соединуваат со мешање, а потоа се става добиеното тесто во фолијата.
  2. Се остава 15 минути, се прават украси и се ставаат на половина печење.
  3. Се премачкува колачот со жолчка, и се редат украсите, па се допекува.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

singlepost_text