Сочен прелиен лимон гриз колач: Меки залаци за сите љубители на слатко

Сочен прелиен лимон гриз колач: Меки залаци за сите љубители на слатко

Вкусен и брз колач за секој ден!

Состојки за бисквит:

 • 2 јајца
 • 2 лажици шеќер
 • 3 лажици гриз
 • 1 лажица брашно
 • 1 коцка растопен путер
 • 1/2 прашок за печиво
 • кора од лимон

Состојки за прелив:

 • 200 гр шеќер
 • 100 мл вода
 • 1 ванилин шеќер
 • 1/2 сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте просеано брашно и гриз со прашок за печиво, додајте кора од лимон, растопен путер и изедначете.

   

 2. Ставете во намастен плех и печете на 200 степени околу 10-15 минути. Додека бисквитот се пече, згответе сируп. Во шеќерот додајте вода и сок од лимон, 1 ванилин шеќер и гответе околу 5 минути.

   

 3. Изладете, па печениот колач исечкајте го на коцки и прелијте со сируп.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text