Банана – одличен лек против надуеност

Банана – одличен лек против надуеност

Надуеноста не е секогаш собирање гасови. Причината може да биде и висок внес натриум преку исхраната.

Бидејќи се крие во многу намирници кои се дел од секојдневната исхрана, натриумот често го внесуваме во организмот во преголеми количини, а оваа супстанца е крактеристична по тоа што задржува вода. Калиумот, од друга страна, може да го оневозможи негативното влијание на натриумот. Одржувањето баланс на калиум и натриум во организмот помага да количината вода во нашиот организам биде во оптимална рамнотежа.

Доколку надуеноста е последица на пресолена вечера, ви пропорачуваме во вообичаениот доручек да додадете и банана која е богата со калиум.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text