Пита полна сирење без кора – Деликатес од појадок

Пита полна сирење без кора – Деликатес од појадок

Направете вкусна пита со сирење без кора.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 150 гр. брашно
 • 2 лажици гриз
 • 100 мл. мелко
 • ½ прашок за пециво
 • 50 гр. маргарин
 • 200 гр. сирење
 • 200 гр. кисела павлака
 • 100 гр. маслинки
 • 1 голема црвена пиперка
 • 1 јајце

Подготовка:

 1. Се матат две јајца и се додава брашно со прашок за пециво, млеко и омекнат маргарин, па се меша убаво.
 2. Се става во плех пола од смесата.
 3. Се сече сирењето на коцки, се распоредува над смесата, се мати павлака со јајце.
 4. Се става до исрењето и сечени маслинки и пипрка.
 5. Се става сосот од павлака, па другиот дел од тестото.
 6. Се рамни и пече.
 7. Потребни се 40 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text