Пилешко во сос од мед и пиво

Пилешко во сос од мед и пиво

Направете вкусно и сочно пилешко за ручек.

Состојки:

 • 600 гр пилешки гради
 • 250 мл пиво
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици мед
 • 4 лажици соја сос
 • 1 лажица сенф

Начин на подготовка:

 1. Испржете го месото. Ставете го на топло место додека правите сос.

   

 2. Исечкајте кромид. Пропржете додека не омекне. Потоа исечкајте ситно лук и пропржете да почне да мириса. Додајте соја сос, сенф, мед и соединете ги состојките. Додајте на крај пиво.

   

 3. Пржете додека водата од пивото не испари, а сосот не почне да згуснува. Вратете го месото во тавата. Гответе малку заедно со сосот.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text