Не се пече: Карамел торта со банани и бисквити

Не се пече: Карамел торта со банани и бисквити

Идеален десерт за сите љубители на слатки, а подготовката е многу едноставна.

Состојки:

 • 150-180 гр колачиња или бисквити
 • 40 гр растопен путер
 • 1 конзерва карамел (400 гр)
 • 4 зрели банани
 • 500 мл слатка павлака
 • 1-2 лажици шеќер во прав
 • течно чокоалдо

Начин на подготовка:

 1. Издробете ги бисквитите. Измешајте со путер и ставете во сад обложен со хартија за печење. Ставете во фрижидер некое време.

   

 2. Извадете ја масата карамел од конзева (може претходно да ја загреете во вода) и ставете преку бисквитите. Преку карамелот распоредете исечкани банани.

   

 3. На крај разматете слатка павлака, распоредете преку бананите. Украсете со течно чоколадо, изладете и послужете.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text