Солени рафаело топчиња – идеални за доручек

Солени рафаело топчиња – идеални за доручек

Вкусни солени топчиња за доручек.

Состојки:

 • 250 гр фета сирење
 • 500 гр пилешко бело месо
 • 4 јајца
 • 50 гр салама Пекабеско
 • 100 гр рендано сирење

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото месо згответе го во солена вода, изладете и сомелете, а фета сирењето изгмечете го со вилушка.

   

 2. Сварете ги јајцата, изладете и ситно исечкајте ги, па додајте ги во масата од бело месо и сирење. Добро измешајте да добиете компактна смеса.

   

 3. Саламата исечкајте ја на крупни коцки, а сирењето изрендајте го.

   

 4. Од подготвената смеса правете топчиња, а во средина ставете коцка салама.

   

 5. Топчињата извалкајте ги во рендано сирење, декорирајте со листови магдонос и послужете со салата.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула