Шарени обланди готови за миг

Шарени обланди готови за миг

Вкусен десерт кој брзо се прави.

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 300 гр шеќер
 • 300 гр мелени бисквити
 • 300 гр ореви
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 пакување обланди

Начин на подготовка:

 1. Прво зовријте млеко и шеќер, тргнете од шпорет, а потоа додајте маргарин. Кога ќе се растопи, додајте бисквити и ореви.

   

 2. Смесата поделете ја на два дела. Во еден додајте чоколадо и мешајте додека не се растопи.

   

 3. Во вториот додајте ванилин шеќер и измешајте. Со врелиот крем премачкајте ги обландите.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула