Ја чувате кујнската крпа на рачката од шпоретот – Огромна грешка, си штетите на здравјето

Ја чувате кујнската крпа на рачката од шпоретот – Огромна грешка, си штетите на здравјето

Најчесто многу луѓе имаат навика да ја држат крпата за садови во кујната на едно место – рачката од рерната.

Ова е многу погрешно поради едноставна причина: Имено, рачката е едно од највалканите нешта со многу бактерии.

Има бактерии кои колку и да чистиме се тука и не се гледаат со голо око.

Најголем број бактерии се буквално тука, па крпата ги собира, а потоа ги има на садовите за готвење и јадење.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text