Домашна пица: Вкусно јадење кое бразо се подготвува

Домашна пица: Вкусно јадење кое бразо се подготвува

Брзо јадење кое не се заборава!

Состојки за подлога:

 • 200 мл млеко или вода
 • малку шеќер
 • сол
 • 350 гр брашно
 • 10 гр квасец

Состојки за фил:

 • кечап
 • 150 гр сувомеснато сечкано месо
 • малку маслинки
 • 100 гр сирење
 • оригано
 • кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Замесете глатко тесто и оставете го малку да одмори. Исечете мали топчиња и растегнете со раце.

   

 2. Премачкајте со кечап, додајте сечкана шунка, сирење, маслинки и оригано. Печете на 220 степени околу 20 минути. Пред крај додајте рендан кашкавал.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text