Палачинки од кокос и лимета: Воздушество совршенство готово за 30 минути

Палачинки од кокос и лимета: Воздушество совршенство готово за 30 минути

Неодоливи палачинки готови за половина час!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 330 гр рикота сирење
 • 2 лажици шеќер
 • кора и сок од лимета
 • 70 гр брашно
 • 25 гр кокосово брашно
 • 2 лажици путер
 • 1/4 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Измешајте жолчки, рикота, кокосово брашно,шеќер и сок и кора од една лимета. Потоа добро измешајте брашно. 
 2. Белките посолете ги и измиксајте ги во цврст снег. Со шпатула измешајте белки во смесата од жолчки и рикота. 
 3. Загрејте путер на тава, па излејте тесто. Печете мали палачинки по 2-3 минути од секоја страна.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text