Чоколадни колачи со соленки

Чоколадни колачи со соленки

Направете чоколаден колач со соленки.

Состојки:

 • 170 гр. чоколадни чајни колачи
 • 450 гр. маргарин
 • 250 гр. кикиритки путер
 • 2 лажички екстракт ванила
 • 250 гр. шеќер во прав
 • 1 прстофат сол
 • 120 гр. црно чоколадо
 • 50 гр. кокосово масло
 • 200 гр. солени переци грисини

Подготовка:

 1. Се мелат чајните колачи, се додава растопен маргарин околу 120 грама, шеќер и сол и се меша.
 2. Се прави од смесата кора и се ставт на хартија, па се мрзне еден час.
 3. Се матат путер од кикиритки со 330 гр. маргарин и ванила со шеќер во прав, се соединува и се става врз калапите.
 4. Се ронат переците, а во сад се топи чоколадото со кокосово масло и се става со переците горе.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

 

 

singlepost_text