Пресеченото јаболко нема брзо да пожолти со еден трик

Пресеченото јаболко нема брзо да пожолти со еден трик

Сите знаеме колку брзо пожолтува јаболкото откако ќе го пресечеме или гризнеме, ако не се изеде веднаш.

Се што треба е да го стегнете јаболкото со ластиче и резултатот ќе биде дека нема да пожолти воопшто.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text