Брза гибаница – Ви требаат три состојки

Брза гибаница – Ви требаат три состојки

Гибаница од три состојки за брзо време.

Состојки:

 • ½ кг кори за пита
 • 6 јајца
 • 1 л. јогурт
 • сол и масло

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со миксер да се запенат, па се додава јогурт, освен 3-4 лажици од него кои ќе ги оставите за премачкување.
 2. Се мешаат јајцата и јогуртот, па се подмачкува плех.
 3. Се става лист кора, па уште една но наопаку, па половина кора се гужва и се става на неа смесата.
 4. По првиот ред, се зема кора и се дели на три дела, се гужваат и се ставаат во смеса.
 5. Редете додека има кори и смеса.
 6. Ако ви остане фил прелијте одозгора.
 7. Ставете го горе и остатокот од јогуртот и премачкајте.
 8. Печете на 200 степени половина час, а потоа печете уште 10 минути со фолија горе.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text