Вака им се намалуваат калориите – Трик со кој тестенините нема да не дебелеат

Вака им се намалуваат калориите – Трик со кој тестенините нема да не дебелеат

Тестенините кај многу луѓе се во нивното мени со омилени јадења, но дебелеат.

100 грама тестенини имаат 390 калории, најголемиот дел скроб, кој создава масни наслаги и предизвикува да се дебелееме.

Има трик со кој се намалуваат калориите.

Не се јадат веднаш по готвењето, туку се ладат, повторно се греат и тогаш се јадат.

Причината е откриена во истражување на Би-Би-Си.

Испитаниците кои јаделе тестенини веднаш по варењето имале двојно повеќе шеќер во крвта отколку оние кои ги изладиле, па малку ги загреале тестенините.

Така се намалува ризик од дијабетес, како и дебелеење.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text