Намирници кои се храна за мозокот

Намирници кои се храна за мозокот

Постојат намирници кои се храна за мозокот, за подобра концентрација, помнење како и за подобра функција на мозокот.
Тука е темнозелениот зеленчук, како брокула, грашок, кои се добри извори на магнезиум кој влијае на мозокот.

Лососот и туната се на листата, како и маслиновото масло, јаткастите плодови, семки кои го прават мозокот попаметен.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text