Одличен рецепт за американски палачинки

Одличен рецепт за американски палачинки

Подгответе ги највкусните американски палачинки по одличен рецепт!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 250 гр брашно
 • 1,5 дл јогурт или кисело млеко
 • 2,5 дл млеко
 • 2 лажици шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 2 лажици растопен путер

Начин на подготовка:

 1. Од сите наведени состојки со миксер добро разматете ја масата да биде глатка (без грутки) и остаете да отстои околу 10 минути.

   

 2. Загрејте плотна, па на загреана тава, без маснотии, печете помали, но подебели палачинки.

   

 3. Палачинките послужете ги додека се врели. Премачкајте ги по желба: со овошен сируп, мед, џем, крем сирење…

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text