Солена пита од јогурт со шунка и краставички

Солена пита од јогурт со шунка и краставички

Вкусно тесто одлично за вечера!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 400 мл јогурт
 • 300 гр брашно
 • 1/3 лажичка сол
 • 1/2 прашок за печиво
 • 150 гр сечкана шунка Пекабеско
 • 150 гр рендан кашкавал
 • 100 мл масло
 • неколку кисели краставички
 • малку мајчина душица или друг зачин по избор

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте шунка и краставички. Кашкавалот изрендајте го ситно.

   

 2. Измешајте јогурт и јајца, додајте брашно, сол, прашок за печиво, измешајте за тестото да биде глатко без грутки. Потоа додајте масло, па шунка, краставички и кашкавал, и на крај мајчина душица.

   

 3. Изедначете ја смесата, префрлете во плех обложен со хартија за печење. Печете на 180-190 степени околу 30-40 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text