За секоја пригода: Бомбици со многу чоколадо

За секоја пригода: Бомбици со многу чоколадо

Направете вкусни чоколадни бомбици.

Состојки:

  • 250 гр. чоколадо
  • 20 гр. какао
  • 70 гр. шеќер
  • 100 гр. путер
  • 3 жолчки
  • 1 мала шолја рум

Подготовка:

  1. Се матат жолчките со шеќер и се варат на пареа десет минути, па се додава какао и истопено чоколадо.
  2. Се меша и трга од рингла, па се додава путер со рум.
  3. Се лади и се прават бомбици кои се валкаат во чоколадни мрвици.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула