Рецепт за пишкоти

Рецепт за пишкоти

Направете сами домашни пишкоти.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 110 гр брашно
 • 1/2 лажичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.

   

 2. Одвојте ги белките и жолчките. Во сад разматете шам од белки, а потоа постепено додајте 2 лажици шеќер. Во друг сад измешајте жолчки со остатокот од шеќерот. Мшајте додека не стане густо.

   

 3. Просејте го брашното и прашокот за печиво, додајте половина од шамот од белки во мешавината со жолчки, а потоа измешајте го и брашното. На крај додајте ги останатите белки и полека измешајте.

   

 4. Смесата ставете ја во шприц за филување и нанесете го саканиот облик на хартија за печење. Печете околу 8 минути.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text