Колачиња со мед – брзи и вкусни

Колачиња со мед – брзи и вкусни

Брзи и вкусни колачиња со мед…

Состојки:

 • 100 гр мелени лешници
 • 250 гр рендано бело чоколадо
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 2 лажици мед
 • 3 лажици рум
 • сок од лимон
 • малку кокосово брашно

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте лешници со шеќер во прав и изрендано бело чоколадо.

   

 2. Во масата додајте мед и рум и сок од лимон да може да се соедини.

   

 3. Обликувајте топчиња со големина на орев па секое извалкајте го во кокос и наредете во плех. Ставете во фрижидер и добро изладете.

   

 4. Рерната загрејте ја на 250 степени и во неа ставете го плехот на 5 минути.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text