Крцкав кекс со крем од лешник – за само 20 минути

Крцкав кекс со крем од лешник – за само 20 минути

Брза подготовка за неодоливи кекси со домашен крем…

Состојки:

  • 3 лажици путер од бадеми
  • 3 лажици кокосов шеќер
  • 2 лажици мед
  • 120 мл млеко од бадеми
  • 65 гр спелтино брашно
  • 65 гр ржано брашно
  • прстофат сол
  • крем од лешник

Начин на подготовка:

  1. Во блендер ставете путер од бадеми, кокосов шеќер, малку мед, бадемово млеко, вода и мешавина од брашно и прстофат сол. Убаво соединете во блендер, со лажица вадете и ставајте на плех обложен со хартија за печење. Преку смесата ставете крем од лешници и поклопете со половина лажица од смесата. Печете во рерна на 180 степени 20 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка поглднете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text