Еклери со поинаков фил

Еклери со поинаков фил

Направете вкусни еклери со поинаков крем.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 130 гр. брашно
 • 50 гр. маргарин
 • 125 мл. млеко
 • 1 прстофат сол
 • 200 мл. павлака
 • 50 гр. маскарпоне
 • 50 гр. кондензирана павлака

Подготовка:

 1. Се става во тенџере млеко со сол и маргарин и се чека да зоврие, па се трга.
 2. Се додава брашно потоа и се меша да се соедини тестото.
 3. Се лади и се додаваат едно по едно јајцата.
 4. Се става смесата во шприц и се прават еклери на плех со хартија.
 5. Се печат на 170 степени додека не пожолтат убаво.
 6. Се мати павлаката со миксер, се додава маскарпонето постепено и се става и кондензираната павлака.
 7. Се меша убаво потоа со жица и се полнат еклерите со шприц.
 8. Може горе да декорирате со чоколадо.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки