Вафли со цимет, меки како душа: Незаборавен десерт од детството

Вафли со цимет, меки како душа: Незаборавен десерт од детството

Можете само да ги посипете со шеќер во прав, но уште подобри ќе бидат ако ставите мед или јаворов сируп.

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 50 гр бел шеќер
 • 100 гр кафеав шеќер
 • 2 лажички мелен цимет
 • 3 лажички прашок за печиво
 • прстофат сол
 • 400 мл млеко
 • 100 мл масло
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 2 белки

Начин на подготовка:

 1. Измешајте брашно, шеќер, цимет, прашок за печиво и сол во еден сад. Во смесата ставете млеко, масло и екстракт од ванила и добро измешајте. 
 2. Во друг сад разматете белки, па полека додајте ги во смесата и мешајте со дрвена лажица. 
 3. Загрејте апарат за вафли, премачкајте со малку масло па излејте го тестото. Печете од прилика 2 минути, додека тестото не поприми златна боја.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text